Osman Ziya Sülün (Sülün Osman) Kimdir?

Osman Ziya Sülün(Sülün Osman) Kimdir? Osman Ziya Sülün namı diğer Sülün Osman Türkiye’nin en büyük dolandırıcısı olarak bilinmektedir.

Galata Köprüsünü satmaya çalışan kişidir.

Sülün Osman’ın Hayatı

Ä°lgili resim

Osman Ziya Sülün 1923 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Başta kent meydanlarındaki saatler, şehir hatları vapurları, tramvaylar ve bunun yanında birçok kamu malı olan şeyleri ve tarihi eserleri özellikle satarak ya da kiraya vererek geçimini sağlar uygunsuz yollardan fazlaca para elde eden geçmiş dönemlerin en büyük ve zeki dolandırıcısı olarak bilinmektedir. Çevirdiği hikayeler ve yaptığı işler sanki bir fıkraymış gibi herkes tarafından bilinmektedir. Hatta bazı kitaplara da bu şekilde konu olduğu da bilinmektedir. Özellikle Galata Kulesini satmaya çalışması ve Dolmabahçe Sarayı önünde saat ayarlatarak para kazanması ile bilinmektedir. Dolmabahçe sarayı önünde bekleyerek gelen geçenlere saatini ayarlatıp onlardan para alırmış ve kimsede bu adam neden burada bunu yapıyor ya da biz neden para veriyoruz diye düşünmezlermiş.

Osman Ziya Sülün Hakkında Bilinmeyenler

Osman Ziya Sülün bilmeyenler için tekrar söylemekte fayda olacaktır. Diğer adı ile Sülün Osman olarak tanınmaktadır. Ve hakkında bilinmesi gereken en önemli şey ise Türkiye tarihinin en meşhur ve en büyük dolandırıcısı olmasıdır.

Çeşitli şekillerde dolandırıcılık geçmişi bulunmasına rağmen bunun olabileceği pek düşünülemese de Galata Köprüsünü satmaya kalkışmak ile enler arasında yerini almıştır. Bugünlerde herkesin ağzında çiftlikbank dolandırıcı bulunmaktadır. Ancak bilinmesi gerekiyor ki ondan daha fazlası da Türkiye’den gelip geçmiştir. Osman Ziya Sülün 1923-1984 yılları arasında yaşamış en büyük dolandırıcılardandır.

Ä°lgili resim

Galata Köprüsünü satmaya kalkışmaktan ziyade yaptığı diğer vukuatlar da ağızların açık kalmasına sebep olacaktır. Örneğin Eminönü meydanındaki saati satmak ve şehir hatları vapurlarını devretmek de bunlardan birkaçıdır. Bir de tabi Boğaziçi köprüsünü bir yıllığına kiralamak gibi bir dolandırıcılığı da bulunmaktadır.

Benzer Haber  Aziz Yıldırım Kimdir?

Taksim meydanına bir paspas atarak üstüne basanlardan geldi geçti parası alması da dolandırıcılıkta son noktaya ulaşmasını sağlayan kayda değer olaylar başında yer almaktadır. Dolandırıcılığın inceliklerini Kumlukapılı bir Rum’dan öğrendiğini söylemektedir. Sonrasında da kendi yorumunu ekleyerek farklı uç noktalarda dolandırıcılıklar ile damgasını vurmuştur.

Dolandırıcılıktan girdiği bir hapishanede yönetimi kandırarak Alın Teri ile Yaşamak adı altında bir konferans bile vermiştir. Aslında Sülün Osman namı diğer Osman Ziya Sülün haklı olan kimseyi mazlumu dolandırmadığını söylemektedir.

Dolandırdığı kişilerin aslında kendisini dolandırmak istediklerini bu sebep ile de onları dolandırdığını söylemektedir. Şöyle ki elinde bir miktar bilezik ile gece eczaneye gidip bunları bozdurmam gerekiyor eşimin ilaçları için diyor ve 1000 TL edeceklerini ancak ona şuan için 300 TL yeterli olacağını söylüyor.

Karşısındaki kişi de ona 300 TL verip bilezikleri alıyor. Ertesi gün 1000 TL’ye bilezikleri satmaya çalışıyor ancak o zaman bileziklerin sahte olduğunu öğreniyor ve polise başvuruyor. Polisler Osman Ziya Sülün’ü alıyorlar. Onu dolandırıcı olarak niteliyorlar anca diğer kişiyi dolandırıcı olarak nitelendirmiyorlar. Bu sebeplerden dolayıdır ki kendine dolandırıcı denmesini haksız buluyor.

Yorum Yazın