ozcan-tahincioglu

Özcan Tahincioğlu

Tahincioğlu gayrimenkul ülkemizin en önemli ve en büyük inşaat firmalarından bir tanesidir. Şirketin yönetim kurulu başkanlığını yürüten Yakup Tahincioğlu’nun vefat etmesi ile beraber, oğlu Özcan Tahincioğlu bu görevi üstelenmiştir. Evli ve 2 çocuk babası olan Özcan Tahincioğlu, 1969 İstanbul doğumludur.

ozcan-tahincioglu

Özcan Tahincioğlu Eğitim

Eğitim öğretim hayatını Üniversite yıllarına İstanbul’da sürdüren Özcan Tahincioğlu, lisans eğitimini yapmak için ABD’ye gitmiş ve lisans eğitimini orada tamamladıktan sonra Türkiye’ye geri dönüp, Tahincioğlu bünyesi içerisinde yer alan şirketlerde iş hayatına ve kariyerine başlamıştır. Özcan Tahincioğlu ortaokul ve Lise eğitim öğretim hayatını, İstanbul’da Robert Kolej’de tamamlamıştır.

Robert Kolej’inden mezun olduktan sonra üniversite eğitimi için ABD’nin en ünlü ve en iyi okullarını barındıran eyaleti Massachussets, Wellesley’de bulunan Babson College’ a başlamıştır. Babson College’da finans ve ekonomi eğitimini tamamlayıp, Tahincioğlu Holding bünyesinde iş hayatına adım atmak için Türkiye’ye dönmüştür.

Tahincioğlu Holding

ozcan-tahincioglu

Bünyesinde farklı alanlarda önemli işlere imza atan oldukça fazla şirketi bir arada bulunduran Tahincioğlu Holding, 1956 yılında kurulmuş yaklaşık 65 yıllık çok köklü bir şirketler grubudur. Şu anda Türkiye’de aktif olarak, gayrimenkul, tarım, üretim, enerji ve hizmet sektörlerinde öncü şirketleri ile hizmet vermektedir.

Tahincioğlu Holding bünyesinde, Tahincioğlu Gayrimenkul İnşaat ve Turizm A.Ş, Nida İnşaat ve Turizm A.Ş, Palladium AVM Ataşehir, Palladium AVM Antakya, Revo Capital, Nova Reklamcılık Dekorasyon San. Ve Tic. A.Ş., Tahincioğlu Tarımcılık Tic. Ve San. A.Ş., Avrasya Gaz A.Ş., Modern Retoran ve Kafeterya İşletmeleri A.Ş., Mar Gıda Restoran Turizm San. Ve Tic. A.Ş., Meta Yönetim, Nidapark İnşaat ve Taahhüt A.ş. gibi büyük şirketler yer almaktadır. Ayrıca Tahincioğlu Holding bugüne kadar dünyanın her biri kendi alanlarında en büyük ve öncü şirketleri ile ortaklıklar yapmış ya da stratejik ortaklıklar kurmuştur.

Benzer Haber  Evrim Karayel Kimdir?

Kent Gıda

Türkiye’ye geldikten sonra iş hayatına, holdingin lokomotif şirketlerinden biri olan Kent Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de başlamıştır. 1994 yılına kadar çeşitli departmanlarda farklı görevler üstlendikten sonra, Finans Müdür Yardımcılığına getirilmiştir. 5 yıl boyunca şirket içerisinde oldukça başarılı çalışmalara ve çalışmalara imza atan Özcan Tahincioğlu,

ozcan-tahincioglu

1999 yılında Mali ve Ticari İşlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilmiştir. Tahincioğlu 2002 yılında Cadbury Schweppes Overseas LTD’nin, Kent Gıda ile kuracağı ortaklık için başarılı görüşmelere imza atmış ve Cadbury firmasının Kent Gıda hisselerinin çoğunluğunu satın almasından sonra bu yapı içerisinde Kent Gıda Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdür Vekilliği görevlerini üstlenmiştir. Aradan geçen 2 yıldan sonra Kent Gıda’nın hisselerinin tamamının satış işlemlerine kadar 2004-2013 tarihleri arasında şirket içerisinde Kent Gıda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi ve sürdürdü.

Yaklaşık 50 sene önce, Holding bünyesindeki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla inşaat sektörü deneyen Tahincioğlu Holding zamanla sektör içerisindeki yerini ve alanını genişletmiş, büyütmüş, Türkiye’nin en önde gelen inşaat firmalarından birisi haline gelmiştir. Özellikle Kent Gıda’nın tamamının satılmasından sonra, holding içerisindeki en önemli yere gelen firmalar inşaat şirketleri olmuştur.

Holding bünyesinde bulunan Tahincioğlu Gayrimenkul İnşaat ve Turizm A.Ş ile Nida İnşaat ve Turizm A.Ş’nin Yönetim Kurulluğu Başkanlığı görevlerini aynı anda inşaat sektörünün başarılı iş adamı Özcan Tahincioğlu yürütmektedir.

Tahincioğlu bünyesinde yer alan ve lokomotif görevini üstlenmiş olan inşaat şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanında, holding bünyesindeki birçok şirket içerisinde yönetim kurulu başkanlığı yanında üyelikleri de bulunmaktadır. Ayrıca girişimcilik alanında devamlı olarak aktif görevler alan Özcan Tahincioğlu, girişimcileri destekleyen, yanında yer alan kuruluşlar içerisinde yer almaktadır.

Yeni girişimleri ve yeni girişimcileri destekleyen Endeavor Türkiye’nin kurucularından biri olarak, 2009-2013 yılları arasında 4 yıllığına Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmıştır ve günümüzde hala aktif olarak Yönetim Kurulu Üyeliği devam etmektedir.

Benzer Haber  Hakan Gedikli kimdir?

Üye Olduğu Dernekler

Başarılı iş adamı kariyerini incelenirken, birçok farklı dernek, kuruluş ve şirkette aktif üst düzey olarak görevler aldığı görülmektedir. Yatırım bankacılığı hizmetleri veren Ünlü&Co. Yönetim Kurulu Üyeliği, 212 Capital Partners’ın Danışma Kurulu Başkanlığı’nı, Revo Capital Fund I BV’nin Kurucu Başkanlığı’nı görevlerini sürdürmektedir. Ayrıca çok sayıda sivil toplum örgütü içerisinde ve dernekte aktif olarak görev yapmaktadır.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) içerisinde yer alan Genç Girişimciler Üst Kurulu Üyeliği, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk İngiliz İş Konseyi İcra Kurulu Üyeliği, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcılar Derneği Danışma Kurulu Üyeliği, Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı Yönetmenler Kurulu Üyeliği görevleri, Tahincioğlu Holding bünyesinde yürüttüğü üst düzey görevlerin yanında aktif olarak devam ettirdiği görevler arasında yer almaktadır.

Yorum Yazın