Sami Pekdemir Kimdir

Sami Pekdemir Kimdir?

Sami Pekdemir 1948 yılında Gümüşhane’de doğdu. Burada birkaç yıl kaldıktan sonra ailesi Kocaeli’ye taşındı ve uzun yıllar burada yaşadı. Babası İsmail Pekdemir’in 1944 yılında Gümüşhane’de kurduğu Pekdemir İnşaat firması da sektördeki çalışmalarına Kocaeli’de devam etti. Sami Pekdemir de küçük yaşlardan itibaren sürekli olarak firma işlerinde babasının yanında görevler aldı. Bu süreçte Donanma Yangın Kuleleri, Kanalizasyon ve İsale Hattı, Muhavvile Merkezi Binası gibi çeşitli projelere imza atıldı.

Pekdemir İnşaat | Sami Pekdemir Kimdir?

Sami Pekdemir Kimdir

Pekdemir İnşaat’ın sektördeki bu ilk projeleri Kocaeli’de gerçekleştirildi. Sami Pekdemir tüm bu projeler sayesinde kendisine bugünkü birikimi sağlayacak altyapıyı oluşturdu. 1965’lere kadar babasıyla birlikte birkaç proje hariç hep Kocaeli içerisindeki çalışmalara odaklandılar. Bu strateji, firmanın bugünlere kadar ulaşmasında önemli bir köprü görevi görmüştür.

Sami Pekdemir Kimdir

1965’lerden sonra Pekdemir İnşaat artık çevre illerden daha fazla proje almaya başlamıştır. Eskişehir, Bursa ve Bilecik bölgelerinde bolca okul inşaatı ve çeşitli istasyonların yapımı sağlandı. Bu süreçte artık daha büyük işler de alınıyordu. Özellikle Eskişehir’de stadyum inşaatı firmanın artık daha büyük işlere geçebileceğinin sinyallerini vermişti. Nitekim sonrasında Kocaeli ve Bilecik’te yapılan konut projeleri bu vizyonun yansımasıydı. Bu başarılı çalışmalar, Sami Pekdemir’in de Kocaeli bölgesinde tanınmasını sağladı. 1990’larda ise firma ağırlıklı olarak konut projelerine odaklandı. İzmit başta olmak üzere Kartepe, Bahçecik ve Başiskele gibi Kocaeli’nin çeşitli yerlerinde birbirinden başarılı projelerin yapımını sağladı. Bunlar arasında özellikle de Evimiz Kocaeli isimli konut projesi önemlidir. Firmanın 70.yılında yapılan bu çalışma, Sami Pekdemir’in vizyonunu en iyi yansıtan işlerden biri arasındadır.

Sami Pekdemir Kimdir

Sami Pekdemir’in Başarıları

Sektörde değer taşıyan projelerin yanı sıra Sami Pekdemir’in ön plana çıkan bir diğer özelliği ise sosyal çalışmalarıdır. Kocaeli Eğitim Vakfı’nda Sayman Üyesi olmanın yanı sıra Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı’nda da Kurucular Kurulu Üyeliği’ne seçilmiştir. Ayrıca kendisi Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün de sahibidir. Kuruluş yıllarından itibaren içinde yer aldığı Pekdemir İnşaat ise 75. yılına ulaşmıştır.

Benzer Haber  Avi Alkaş Kimdir?

Sami Pekdemir hali hazırda firmanın Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktayken oğlu Mert Pekdemir de Genel Müdür olarak görevini sürdürmektedir. Bu durum, firmanın inşaat sektöründeki yerini koruyacağını göstermektedir. Birbiri ardına yapılan başarılı konut ve iş merkezi projeleri de bunu doğrular niteliktedir. İsmail Pekdemir’in 1944 yılında kurmasıyla başlayan Pekdemir İnşaat’ın yolculuğu, başarılarını artırarak üçüncü kuşakta da yoluna devam etmektedir.

Yorum Yazın