Sinan Genim Kimdir?

Sinan Genim ünlü bir mimar aynı zamanda da siyasetle ilgilenerek siyasal hayatta farklı işlere imza atmış bir iş adamı, siyaset adamıdır.

Sinan Genim’in Kişisel Hayatı

Sinan Genim 1945 yılında Kuzguncuk’ta dünyaya gelmiştir. 1963 yılında Haydarpaşa Lisesinde lise öğrenimini tamamlamıştır. Aynı zamanda Kuzguncuk Kültür Derneğinin kuruluş aşamasında bulunmuştur. Bunun yanında tiyatro ile de fazlaca zaman geçirmiştir. Liseden sonra bir dönem Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesinde başlamıştır. Ancak eğitimini tamamlamadan İstanbul hasretine dayanamadan Kuzguncuk’a geri dönmüştür.

Sinan Genim çocukluğunu akrabası olan Nazım Hikmet, Necip Fazıl ve Türk Edebiyatının diğer önemli isimleri ile bir arada geçmiştir. İstanbul’a döndüğü sıralarda Renan Berk ile hayatını birleştirmiştir. Bu evliliğinden iki tane kız çocuğu dünyaya getirmiştir. Aslında mimarlık macerası ilerleyen yıllarda ortaya çıkmıştır.

Türkiye Yüksek Teknik Öğretim Vakfı Işık Mühendislik ve Mimarlık Özel Yüksek Okulu’na girmesi ile başlamıştır. Ve 1969 yılında mimar olarak okulundan mezun olmuştur. Mimarlık kariyerine henüz öğrenci iken başlamış olan Sinan Genim 1967 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Saraylar Dairesinde iş hayatının ilk adımı atmıştır. Bu dönemde Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Küçüksu Kasrı gibi yerlerin restorasyon işlemlerinin yapılmasında yardımcı olmaktadır.

Nurhan Atasoy’un teşviki ile 1974-1981 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Estetik ve Sanat Tarihi Kürsüsünde asistanlık yapmıştır. Türk-İslam Sanatı Kürsüsü Başkanı olan Prof. Dr. Oktay Aslanapa ile doktora çalışmasına başlamıştır. 1980’de “Fethinden Lale Devrine Kadar İstanbul’un İskanı, İskan Özellikleri ve Mesken Tipleri” konulu teziyle “Edebiyat Doktoru” ünvanını almıştır.

Sinan Genim ve İş Hayatı

Öncelikle mimarlık kariyeri ile farklı tanınmış isimlerin yanında çalışmaya başlayan Sinan Genim 1980 yılında Yenilem Proje ve Danışmanlık Ticaret A.Ş.yi kurmuştur. Bir süre Kemal İpek ile beraber çalışmalar yürütmüştür. 1985 yılından itibaren ise yalnız başına çalışmalarını sürdürmeye devam etmiştir. 1988-2002 yılları arasında İstanbul İki Numaralı Kültür ve Tabiat Varlılarını Koruma Kurulu Üyeliği yapmıştır. Çevre koruma adına farklı projelerde yer almıştır. Bunun yanında da Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfında da yer almıştır. Aynı zamanda Mütevelli Heyeti olarak da görev almıştır.

Benzer Haber  Sami Pekdemir Kimdir?

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği kurucuları arasında da yerini almayı başarmıştır. Mimarlık dışında Sinan Genim Politika ile de ilgilenmektedir. 1989dan günümüze kadar Beşiktaş Belediye Meclis üyeliğini başarı ile yerine getirmiştir. 1994-1999 yılları arasında ise İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yapmıştır. 2009 yılında AK partiden Kadıköy Belediye Başkanı olarak aday olmuştur. Ancak seçim sonuçları olumsuz sonuçlanmıştır.

 

Yorum Yazın