Sıtkı Kulak Kimdir?

Adanalı işadamı olan Sıtkı Kulak Kulak İnşaat kurucusu olmakla birlikte Adana’da yapmış olduğu yardımlar ile tanınmaktadır. Sıtkı Kulak bir süre önce şirketin yönetimini oğlu  Tarkan Kulak’a devretmiştir.

Sıtkı Kulak Kimdir?

Sıtkı Kulak Kimdir? ile ilgili görsel sonucu

Sıtkı Kulak kimdir sorusuna cevap olarak Adanalı iş adamı ve müteahhittir demek en net cevap olacaktır. Sıtkı Kulak babası İsmail kulak ile uzun yıllar boyunca birçok projeyi geliştirerek hayata geçirmiştir. Bunların dışında Sıtkı Kulak sivil toplum örgütleri için de birçok çalışma yapmıştır ve Yeşilova Kulübü’ne üye olması ile bilinmektedir. Kulak İnşaat bünyesinde gerçekleştirdiği inşaat projelerine oğlu Tarkan Kulak ile birlikte devam etmekte olan Sıtkı Kulak, Adana’da kentsel kimliğin oluşmasında oldukça etkili rol oynamıştır. Sıtkı Kulak’ın bilinen en büyük hobisi ve özelliği şirketten çıkıp eve gitmeden önce Yeşilova Spor Kulübü’ne uğrayarak arkadaşları ile vakit geçirmesidir.

Tarkan Kulak kimdir?

Ä°lgili resim

1967 yılında Adana’da doğan Tarkan Kulak Sıtkı Kulak’ın oğludur. Lise eğitimine kadar Adana’da yaşayan Tarkan kulak 1991 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olarak eğitimini tamamlamıştır. Mezun olduktan sonra aile şirketi Kulak İnşaatta yönetici olarak çalışmaya başlayan Tarkan Kulak aile şirketi içerisinde bazı kademelerde görev alıp tecrübe edildikten sonra Kulak İnşaat yönetim kurulu başkan vekili ve genel müdürü olarak görev yapmıştır.

Kulak İnşaat

Kulak İnşaat ile ilgili görsel sonucu

Kulak Ailesi tarafından 1943 yılında kurulan Kulak İnşaat zaten inşaat sektöründe yer alan ailenin bir araya gelerek kurduğu bir aile şirketi olarak faaliyetlerine başlamıştır. Kulak İnşaat kamuda ilk kez Gazipaşa Antalya valilik binası inşaatını 1974 yılında gerçekleştirilmiş olup pek çok havaalanı, yol, Spor Merkezi, fabrika, alışveriş merkezleri, apartman ve askeri tesisler gibi sayısız projeye imza atmıştır. Bunun dışında Adana’da kentsel dönüşüm projelerini başarılı bir şekilde gerçekleştiren firma 1985 yılı itibariyle kulak İnşaat adını alarak ülkemiz dışında Suudi Arabistan ve Irak başta olmak üzere pek çok ülkede projeler ile yer almıştır.

Benzer Haber  Necmettin Bitlis Kimdir?

Kulak İnşaat Düşen Uçak Olayı

Kulak İnşaat 2007 yılında bir uçak kazası ile gündeme geldi. Kulak İnşaat çalışanlarını Irak’a taşıyan uçak yoğun sis nedeniyle kaza geçirerek Bağdat’ta düştü. Uçak içerisinde kulak İnşaat çalışanlarının dışında  Sıtkı Kulak’ın oğlu İsmail Kulak’ta bulunmaktaydı. Kardeşi Tarkan kulak tarafından naaşı teşhis edilen İsmail Kulak Adana’da toprağa verildi.

Kulak İnşaat Projeleri

Kulak İnşaat ile ilgili görsel sonucu

Kulak İnşaat tarafından gerçekleştirilen başarılı projelerin bazıları şunlardır:

Mersin Çetinkaya AVM, Adana Demirbank Bölge Binası, ABD Hava Kuvvetleri Hava Üssü, Adana metro tünelleri, Kuzey Adana konutları, Berke Barajı konut kompleks projesi, Semiramis Villa, Sıtkı Kulak Residence, Akdoğan Residence, Atakan Residence, Tarkan Residence, İsmail Hakkı Tonguç yüzme havuzu, Hacı Ömer Sabancı Vakfı, MEB İlkokul projeleri, Su tedarik ve arıtma tesisleri, Tikrit Güç Santrali, Irak çöp fırını inşaatı, Irak spor salonu, Irak kamusal alan projesi, Amerikan ordusu komutanlık binası.

Kurulduğu günden bu yana faaliyetlerini aralıksız sürdüren ve birçok başarılı projeye imza atan Kulak İnşaat günümüzde de aynı istikrar ile başarılı projelerini sürdürmektedir.

 

 

Yorum Yazın