suleyman-cetinsaya

Süleyman Çetinsaya

Süleyman Çetinsaya, ülkenin en büyük inşaat firmalarından olan ve çeşitli illerde yapılan en büyük konut projelerinin sahiplerinden ve öncülerinden biri olan Avrupa Konutları firmasının Yönetim Kurulu Başkanı ve sahibidir.

Ülkemizde son yıllarda en çok gelişme gösteren sektörlerin başında yer alan inşaat sektörü içerisinde çok büyük toplu konut projeleri yapılmıştır. Özellikle İstanbul’da yapılan en büyük toplu konut projelerinden bazılarına Avrupa Konutları imza atmıştır.

Bitmiş projelerin yanı sıra devam etmekte olan ve başlayacak olan dev projeler ile adından söz ettiren Avrupa Konutları’nın şu anda Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Süleyman Çetinsaya, 1954 Kayseri doğumludur.

Suleymancetinsaya-

 

Eğitim Hayatı

Kayserili bir ailenin oğlu olarak Kayseri’de dünyaya gelen Süleyman Çetinsaya, 1963 yılında ailesi ile beraber İstanbul’a taşınmıştır. İstanbul’da ticaret lisesi mezunu olduktan sonra iş hayatına erken yaşta başlamıştır. Kayseri’den İstanbul’a taşındıktan sonra Çetinsaya ailesi deri ticareti ile ilgilenmiştir. Süleyman Çetinsaya’nın ağabeyi Nuh Çetinsaya Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği mezunudur. Süleyman Çetinsaya’nın inşaat sektörüne girmesi de işte bu şekilde, ağabeyinin etkisiyle olmuştur. 1971 yılında ağabeyiyle beraber inşaat sektörüne giriş yapan Çetinsaya, aynı zamanda askerlik dönüşü babasına da deri ticareti işlerinde yardımcı olmuştur.

Süleyman Çetinsaya İş Hayatına Girişi

1982 yılına kadar ağabeyiyle beraber ortak olarak çalışmaya devam eden Süleyman Çetinsaya, bu dönemde 40’tan fazla önemli iş merkezi projesine imza atmıştır. Beyazıt İş Merkezi, Marmara Çarşısı, Azak İşhanı, Kavaflar Çarşısı bu önemli iş merkezi projeleri arasındadır.

Merpenköy’de 20 dairelik bir projeyi hayata geçiren ve tamamlayan Çetinsaya, böylece 1982 yılında ilk defa konut sektörüne giriş yapmış oldu. 20 dairelik Şafak Apartmanı projesinden sonra 1984 yılında 40 dairelik Artaş Apartmanı projesini hayata geçiren Süleyman Çetinsaya, bu dönemden sonra otel inşaat çalışmalarına başlamıştır.

Benzer Haber  Orhan Keçeli Kimdir?

Artaş apartmanı projesi tamamlandıktan 2 yıl sonra, ilk otel inşaatına Ersa Otel’i ile başlamıştır. Bu dönemden sonra Otel inşaatlarına ve projelerine ağırlık veren Çetinsaya, 2000 yılına kadar 7 büyük otel projesini tamamlamıştır. Yaptığı 7 otel projesi arasında en öne çıkanlar The President Otel ve Ctadel Otel’in aynı zamanda işletmelerini de kendi yapmaktadır. 1993 yılında ilk defa alışveriş merkezi inşaatlarına ve projelerine başlamıştır.

Bakırköy’de yer alan Carousel  AVM’nin inşaatına 1993 yılında başlamış ve 1995 yılında tamamlamıştır. Ayrıca bu AVM’nin %28 ortağı olan Çetinsaya, Carousel sonrasında memleketi Kayseri’de Kayseripark isimli AVM’nin inşaatını üstlenmiş ve başarıyla tamamlamıştır. Daha sonra %50 ortağı olacağı Armonipark’ı, Sefaköy’de tamamlayan Çetinsaya, sonrasında Avrupa Konutları projelerine başlamıştır.

Avrupa Konutları

2006 yılında sektörde ciddi bir marka olarak ortaya çıkan Avrupa Konutları yaptığı projeler ile büyük ses getirmiş ve büyük beğeni kazanmıştır. Şu ana kadar tamamladığı projelerde yaklaşık 9500 konut yapılmıştır. Avrupa Konutları tarafından yapılan en büyük projeleri Tem Avrupa Konutları, Avrupa Konutları Ispartakule, Avrupa Konutları Atakent, Vadistanbul, Eclipse Maslak, Avrupa Konutları Florya, Avrupa Konakları Sarı Bahçe, İstanbul Temapark Projesi, Avrupa Residence şeklinde sıralayabiliriz.

Süleyman Çetinsaya, evli ve 3 erkek evlat babasıdır. Oğullarından en büyük olanı Bahçeşehir İletişim Fakültesi mezunudur. Ortanca olanı Amerika’da İnşaat Mühendisliği okumaktadır. En küçük oğlu ise ilköğretimde öğrencilik hayatına devam etmektedir. 1983 yılından bu yana Yeşilköy’de yaşayan Çetinsaya, tüm şantiyelerini her gün teker teker mutlaka gezmesi ile de ünlüdür.

 

Yorum Yazın