vedatasci

Vedat Aşçı

1960 yılında Samsun’da doğmuş olan Vedat Aşçı 1978 yılında eğitimini tamamlayabilmek adına Almanya’ya gitmiştir. Astaş Holding ve Astaş Gayrimenkulün kurucusu olarak bilinmektedir. Almanya’da eğitim aldığı süre zarfında özellikle Almanya’nın ekonomisinin güçlenmesiyle birlikte hem çalışıp hem eğitim almaya devam etmiştir. Almanya’da eğitimine devam ederken aynı zamanda iş hayatına atılması erken yaşta kazanç sağlaması üzerinde etkili olmuştur. Almanya’da bulunduğu dönem onun iş hayatını felsefesini oldukça derinden etkilemiştir. Günümüzdeki disiplinli ve mücadeleci yapısı o yıllardan günümüze kadar uzanan bir durumdur.

vedat-asci

Hayatı

Türkiye ve Almanya dahilinde globalleşen iş imkanlarının farkına varması ticaret ile uğraşmaya başlamasını sağlamıştır. 1980 yılında Almanya’da kurmuş olduğu Ascı GmbH şirketiyle dünyanın pek çok farklı ülkesinde tekstil ve hazır giyim alanında sanayi tipi konfeksiyon makinalarını pazarlayarak çalışmaya başlamıştır. Her zaman daha iyisini hedefleyen Vedat Aşçı bu anlamda her zaman daha büyük hedefler koymuştur.

İnşaat ve gayrimenkul sektöründeki gelişimi gören Vedat Aşçı kurduğu Astaş Gayrimenkul ile bu anlamda büyük yatırımlar yapmıştır. Kısa sürede büyük gelişim gösteren şirket günümüzde oldukça kaliteli ve teknolojik projeleri ile ön plana çıkmaktadır.

Gerçekleştirdiği Projeler

1983 yılında Türkiye’de ilk şirketi olarak bilinen Astaş’ı kurmuştur. Gayrimenkul alanında yapmış olduğu çalışmalarına 2004 yılında başlamıştır. Kempinski Residences Astoria ve bunun yanı sıra Astoria Alışveriş Merkezi ile başlamış oldu gayrimenkul yatırımlarıyla çalışmalarını genişletmeye devam etmiştir.

2008 yılındaysa Bellevue Residences Managed by Kempinski ile hizmetlerini sürdürmüştür. Türkiye’de uluslararası gayrimenkul trendlerinin öncüsü olarak Astaş yer almaktadır. Vedat Aşçı 2010 yılında almış olduğu yatırım kararıyla Maçka Residences Interior Design by Armani/Casa Managed by Kempinski projesine başlamıştır. 2012 yılında proje hizmete açılmıştır.

Benzer Haber  Nedim Özbek Kimdir?

Yaklaşık olarak 30 yıldır Astaş Holding kurucusu olan Vedat Aşçı bir çok eğitim kurumu ya da kuruluşuna da destek sağlamıştır. Ondokuzmayıs Üniversitesi Bafra Hacı Şevket Aşçı Turizm Fakültesinin yapımını üstlenmiştir. 2012 yılının haziran ayında başlanan çalışmalar 5000 öğrenci kapasitesine sahip olan fakültenin yapılmasını sağlamıştır. Fakülte aynı zamanda bölgedeki ilk turizm fakültesi olarak da bilmektedir.

vedatasci

Yeni Projeleri

Astaş Holding özellikle turizm ve gayrimenkul alanında yapmış olduğu yatırımları ile Türkiye’de önemli yere sahip olan şirketlerden verilir. 5 yılda 5 yeni projesi sayesinde 5 milyar liralık yatırım yapacağını açıklamıştır. Özellikle kriz anlarında gösterdiği iyi reaksiyonla her zaman gelişim gösteren firma bu anlamda ülkenin en istikrarlı ve en nitelikli büyüyen firmaları arasında girmiştir.

İstanbul Kuruçeşme de yer alacak olan Mandarin Oriental Astaş Holding projeleri arasında yer alıyor. Türkiye’de yapmış olduğu yatırımlar sayesinde özellikle Türkiye’nin daha güçlü olması için devam edeceklerini belirten Vedat Aşçı projelerine ara vermeden devam ediyor. Hem turizm hem de konut sektöründe kaliteli ve çağın gereklerinin tam anlamıyla karşılayan projelerine olan talep günümüzde ön satışta olan projelerin ortalamaların oldukça üstünde olmaktadır.

Vedat Aşçı Sosyal Sorumluluk  

Vedat Aşçı’nın yönetim kurulu başkanlığını üstlendiği Astaş Holding tarafından yürütülen sosyal sorumluluk projeleri ise şu şekildedir; Toplam 20 sınıf, her biri 120 öğrenci kapasiteli 4 amfi sınıf 250 kişilik konferans salonu ve çeşitli salonları ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Şevket Aşçı Turizm Fakültesi yapımı, Çevreye normalde yüzde 33’e kadar daha az veren akıllı bina teknolojileri, Doğa dostu ve tasarruflu Mo ve Leed sistemleri ve çeşitli eğitim derneklerinin organizasyonlarına çeşitli sponsorluklar üstlenilmiştir.

 

Yorum Yazın