Vehbi-Orakci

Vehbi Orakçı Kimdir?

Vehbi Orakçı 01.01.1970 tarihinde Erzurum’un Horasan ilçesinde dünyaya gelmiştir. Evli ve 3 çocuk babası olan Orakçı günümüzde Marmara Mühendislik yönetim kurulu başkanlığı görevini aktif olarak devam ettirmektedir.

Eğitim Hayatı

Vehbi Orakçı eğitim hayatı ise şu şekilde gelişmiştir; İlkokul eğitimini doğduğu yer olan Horasan Iğır bığır ilköğretim okulunda aldı. Hayatını devam ettirdiği kasabada ortaokulun olmaması onun eğitimine 1,5 yıl ara vermek durumunda bırakmıştır. Dönemin Horasan Kaymakamı olarak görev yapan eski İstanbul valisi Muammer Güler’in yardımları ile orta öğretimine başarılı bir şekilde bitirmiştir.

1989 da Erzurum Endüstri Meslek Lisesi Makine Teknisyenliği bölümünündün mezun oldu. 6yıl sonra ise 1995 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği bölümünü bitirdi. Mezuniyet sonrası Beykent Üniversitesi Uluslararası Politika ve Ekonomi bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Özellikle eğitimine verdiği önemle bilinen Orakçı bu anlamda birçok gence örnek olmaktadır.

İş Hayatı

Vehbi Orakçı iş hayatı her atılım ve mücadele ile geçmiştir. Bu anlamda 1993 yılında daha henüz üniversite öğrenimine devam ederken; girişimci ruhunu yansıtmış ve Yıldız Mühendislik firmasını kurup iş hayatına girmiştir. 1995`de kurduğu ve genel müdürlüğünü yaptığı Marmara Mühendislik ve İnşaat Sanayi Şirketi çatısı altında; inşaat, proje, mühendislik ve gıda ticareti alanlarında faaliyet gösterdi.

Günümüzde hala aktif olarak Marmara Mühendislik yönetim kurulu başkanlığı görevini devam ettirmektedir.  Öğrencilik yıllarından beri oldukça aktif ve katılımcı bir yapıda olan Orakçı bu sebeple siyaset, spor ve yönetimle ilgili birçok kurum ve kuruluşta başkanlık, yönetim kurulu üyeliği ve aktif üye görevlerini başarılı bir şekilde yapmıştır. Bu analmda en aktif yöneticiler arasında yer almaktadır.

Benzer Haber  Ozan Balaban Kimdir?

Vehbi-Orakci

Vehbi Orakçı Üyesi Olduğu Sivil Toplum Kuruluşları ve Vakıfları

Vehbi Orakçı hayatı boyunca her zaman aktif ve katılımcı bir yapıda olmuştur. Ve görev almaktan asla kaçınmamıştır.  Orakçı’nın üyesi olduğu sivili toplum kuruluşları ve vakıfları ise şu şekildedir;

 • Piri Reis Harita Mühendisler Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı
 • Harita Kadastro Mühendisler Odası Üyeliği
 • Tarih Vakfı Üyeliği
 • Mimar Mühendisler Grubu Üyeliği
 • Beylikdüzü Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği
 • Müsiad Üyeliği
 • Tekder Üyeliği
 • Hollanda-Türk Federasyonu Üyeliği
 • Beylikdüzü Spor Kulübü Başkanlığı

Vehbi-Orakci

Vehbi Orakçı Siyasi Hayatı

Vehbi Orakçı uzun yıllar çeşitli siyasi görevler ve sorumluluklar üstlenmiştir. Bu anlamda oldukça aktif olan Vehbi Orakçı siyaset geçmişi ise şu şekildedir;

 • 1995 yılına kadar Beylikdüzü Gençlik Kolları Başkanlığı
 • 1995–1997 Refah Partisi İlçe Başkan Yardımcılığı
 • 2001–2004 Ak Parti Büyükçekmece İlçe Teşkilat Başkanlığı
 • 2004 – 2009 yıllarında Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yapmıştır.

Vehbi Orakçı Tamamlanan Projeler

Vehbi Orakçı’nın yönetim kurulu başkanlığını üstlendiği Marmara Mühendislik tarafından tamamlanan projeleri ise şu şekildedir; İstanbul Esenyurt’ta 160 konut 18 ticari üniteli Marmara Concept projesi, İstanbul Esenyurt’ta 76 konut 2 ticari üniteli Marmara Residence projesi, Marmara Ofis 1, Referans Marmara ve Marmara Corner Life projeleridir.

Vehbi-Orakci

Marmara Concept Projesi

 Marmara Concept

Vehbi Orakçı Devam Eden Projeler

Vehbi Orakçı’nın yönetim kurulu başkanlığını üstlendiği Marmara Mühendislik tarafından devam eden projeleri ise şu şekildedir;  6 blok, 76 konut ve 7 ticari alanın olduğu Marmara Günpark Evleri ve 9 blok 202 konut ve 12 ticari alanın olduğu Marmara konutları projeleridir. Devam edne projelerde geleceğin yapı ve ev teknolojileri doğa ile dost bir şekilde bir araya getirilmiş ve satışların çok büyük bir kısmı bitirilmiştir.

 

 

 

 

 

Benzer Haber  Selçuk Çelik Kimdir?

 

 

Yorum Yazın