zehraozkaymaz

Zeruj AVM Kurucusu Zehra Özkaymaz Kimdir?

Zehra Özkaymaz Zeruj alışveriş merkezinin kurucusudur. Zehra Özkaymaz; 1980 doğumlu iki çocuk annesi, İngilizce Dili ve Edebiyatı mezunudur. Bir süre turizm sektöründe çalışmış, anne olduğunda sosyal medya kullanımına başlamıştır. Kuzeni Ferih Burhan ile sosyal medyada başlayan komik video serüveninde bugün bir çok insanın gönlüne taht kurmuş ve girişimci birçok kadının sesi olmuştur.

Zeruj adıyla oluşturduğu kimliğiyle, çoğunluğu ev kadınlarından oluşan arkadaşlarıyla kermesler, parti organizasyonları düzenleyerek işi, geleneksel festival düzenlemeye kadar getirmiş girişimci bir kadın.

zehraozkaymaz

Sosyal medyayı aktif kullanan biri olarak Zehra Özkaymaz, oralarda tanıdığı ve keyifli bir muhabbet için de olduğu kadın girişimci arkadaşlarını bir araya getirmeye karar vermiş. İlk olarak kermes, parti organizasyonlarıyla bir araya gelirken, geleneksel bir festivale dönüşmüş. Bu yıl yedinci festivalini düzenliyor.

Zeruj ne demek?

Zehra Özkaymaz’ın festivallerine verdiği isim de Zeruj. Anlamı; kardeşlik, sevgi, hoşgörü, kadın ve renk demek.

zeruj-port-avm

Zehra Özkaymaz İş Hayatı

Bir yılda dört etkinlik düzenleyen Zehra Özkaymaz ve ekibi bugüne kadar 140 tasarımcıyla 200 bin kişiye ulaştılar. Hedefleri uluslararası platforma Türkiye’yi taşımak ve Ortadoğu’nun moda merkezi yapmak.

Muhafazakâr kesimin ilk festivalini yapmış olmanın verdiği ayrıcalığı taşıyan Zehra Hanım, festivaller sayesinde birçok ev kadınını iş dünyasına kazandırdıklarını ve sosyal medyada sahte ürünleri orijinalmiş gibi satanlara karşı meydan okuduklarını söylüyor.

Festivallerini “kadın kadına dayanışma festivali” olarak adlandıran Özkaymaz, anneler için festival alanında çocuklarını rahatlıkla bırakabilecekleri oyun alanı oluşturulmuş. Kadınlar alanı gezerken çocukları da kendileri için kurulan oyun alanında vakit geçirebiliyor.

İçinde Ezan Okunan AVM

Zeruj, misyonunu şöyle anlatıyor: “Globalleşen ve internetin hakim olduğu dünyada ev hanımlarını, gençleri ve çocukları ortak keyifli vakit geçirme adresinde buluşturmak”. Vizyonu ise, Yenilikçi, üretici, sorumlu ve keyifli yaklaşımla sosyal sorumluluk bilincini kadın gücüyle destekleyerek lider bir mutluluk organizatörü olmak”mış.

Benzer Haber  Hamit Demir Kimdir?

Ayrıca bu AVM’nin muhafazakar kadınların bir ihtiyacı olduğunu, bu sayede kendilerini daha özgür ve rahat hissedeceklerini ileri sürüyor.

İstanbul Zeytinburnu’nda açılmış olan Zeruj Port, ‘dünyanın ilk kadın ve muhafazakar AVM’si’ ve ‘içinde ezan okunan AVM’ olarak tanıtılıyor.

İçerisinde 126 mağaza bulunan Zeruj Port AVM’de sadece kadın ve çocuk ürünlerine yer veriliyor. Erkek giyimi ve ihtiyacına yönelik hiçbir şey bulunmuyor. Türkiye’de ve dünyada bir ilk olduğunu ifade eden Zehra Özkaymaz, bunun önemli bir proje olduğuna dikkat çekmek istiyor.

Yorum Yazın