jale-kulin-eston

Jale Kulin, Eston Şehir Koru Örnek Dairesini anlattı!

Jale Kulin Eston Şehir Koru örnek dairesini anlattı. Eston Şehir Koru projesinin örnek dairesindeyiz. Eston Şehir Koru projesinin iç mimarı Jale Kulin ile birlikteyiz. Nelere dikkat ettiniz bu keyifli ortamları oluştururken?

Jale Kulin: Öncelikle bu proje ile tanıştığımda projenin iç mekan dış mekan projesi çok ön planda olan bir konuydu. İnsanlara unutulan mahalle yaşamı ve gerçekten yeşillikle bütün olabilecekleri bir ortam yaratmak söz konusuydu. Mimaride zaten düşünülmüş metrekarelerin içerisinde geniş hacimler yaratılmış bir ortam mevcuttu ve bana dediler ki Jale bu daireleri lütfen ele al ve gerçekte olabileceğinin en iyisini hiçbir engelin olmadan yap.

Ürün zaten çok iyi planlanmıştı. 120-1580 metrekarelerden bahsediyoruz. Birçok proje görüyoruz ve bunların içerisinde kayıp alan görüyoruz, çünkü tabi yaşam ihtiyaçları içerisinde kirişler, kolonlar girdiği zaman bazı projelerde çok büyük alanlar aldığınızı zannediyorsunuz ama o metrekareleri kullanamıyorsunuz. Biz burada çalıştığımız her santimetre kareyi kullanabildik.

Garden Dublex‘teyiz şu an buradaki salonumuzun içerisinde salonun sonunu oluşturan kocaman kayan kapılar, evi bahçeyle bütünleştiriyor. Dolayısıyla ben bu dairelerin tasarımını dışarısının içerisinin birleşme noktasına göre ayarladım. Bu daireleri tasarlarken biz örnek daire tasarlamadık. Biz iki tane ayna hayal ettik.

Niye buraya geldiler? Burada ne aradılar? Nasıl bir yaşam istediler? Eston’a gelme sebepleri neydi? Niye yüksek yapıda yaşamadılar?

Dolayısıyla bu ailenin fertlerini kurduk. Hatta karakter yapılarını inceledik. Garden Dublex‘te birazcık daha spor yaşamı seven, sportif eylemleri olan, bir dokuda daha modern tarzda yaşamak isteyen, muhtemelen seyahat etmeyi seven, birazcık orman teması, kuşlar, renklerde biraz cesaretli davrandık.

Single dairede ise o apartman katı olan dairede birazcık daha oturmuş bir iş adamı, belki çalışan eşi var diye yorumladık. Daha ergen daha büyük yaşta bir çocuk hayal ettik. Çok azgın 6 yaşında bir kız çocuğu hayal ettik. Tasarımlarımızı bu bireysellik doğrultusunda götürdük.

Benzer Haber  İnanç Kabadayı özel röportajı!

Bu daireler bir toplu proje içerisinde öylesine yapılmış daireler değil. Bu daireler insanların huzurla ve keyifle yaşaması için yapılmış daireler bende bir iç mimar olarak bunu olabildiğince ortaya çıkarmak üzere çalıştım.

Jale Kulin: Uzakdoğu temasına yer verdik!

Son dönem trendlerini burada yorumladık. Uzakdoğu teması, renk çok renk, pastel renkler evet, pembeler, maviler müthiş bir giriş içerisinde Uzakdoğu teması içerisinde iyice yaygınlaşacak. Büyük ve rahat mobilyalar, oturabileceğiniz, uyuyabileceğiniz rahatlıkta ürünler.

Bu mantığı biz burada da kullandık. Bu dairede koskocaman bir kütüphane tasarladık örnek daire yapılırken ‘ne yapıyorsun Jale?‘ dendi birkaç kez. Dedim ki öyle birşey yapacağım ki burada yedek örtüler, yedek kitaplar, ailenin oyunları, tavlası, oyuncaklar, tabak, çanak herşeyini kaldıracak ama hiçbir şey ortada gözükmeyecek. Topladıkları objeleri burada sergileyecekler. Kitaplarını sergileyecekleri kullanım alanları yarattık .

Aslında geriye dönüş bu, eskiden de böyleydi. Dolayısıylas üst katlarda kullandığımız dolapları bağımsız dolap olarak kullandık . Bugünün projelerinde biliyorsunuz kapıyı açıyorsunuz gömme dolap, olmak zorunda değil, yaşanabilen mekan olması önemli. Bir de insanların hayat alanlarını değiştirebilmeleri çok önemli.

İnsanlar sıkılıyorlar, ihtiyaçları değişiyor, burada en çok hoşuma giden şey bu dairelerin metrekareleri ve hesaplamaları içerisinde enlem ve boylam istediğiniz gibi yoruma müsaade ediyor yani siz mecbur değilsiniz kanepeyi illa bir yere koyup televizyonu illa bir yere sabitlemeye. Zaten projede bu alternatifleri sunduk biz iç mimar olarak bunları rica ettik. Yatak yerleri vs inşaat teslimlerinde opsiyonlu olarak yapıldı. Bu da insanlara ayrı bir keyif verecektir diye düşündük. Teslimatta mutfaklar ve banyolar var. Onun dışında herşey dekorasyonun bir parçası.

Bu keyifli sohbet için Jale Kulin hanımefendiye emlaklobisi ailesi olarak çok teşekkür ediyoruz.

Benzer Haber  Mert Boysanoğlu: Bugün konut almayan 5 yıl bekleyebilir!

 

Yorum Yazın