mert-boysanoglu-mesa-mesken

Mert Boysanoğlu: Bugün konut almayan 5 yıl bekleyebilir!

Mert Boysanoğlu, konutta yüzde 20 indirim seferberliği hakkında Emlaklobisi.com’a özel açıklamalarda bulundu. Mesa Mesken İnşaat Genel Müdürü Mert Boysanoğlu ile yaptığımız röportajın detayları.

Güç birliği kampanyası var. Öncelikle kaç proje ile katılıyor sunuz?

Mert Boysanoğlu: Şu anda 10 proje ile katılmayı planladık. Biliyorsunuz bizim belli projelerimizi bu segmente sokmamız zor oluyor. Biz burada 0,98 ile 500 bin TL kadar Mesa bünyesinde de özel bir finansman modeli geliştirdik. Birşeyler geliştirmeyi planlıyoruz.  Mümkün olduğu kadar ilk konutunu alacak yada daha yeni konut almaya hevesli kitleyi de kaçırmadan konut sahibi yapmak hedefimiz.

Yurt dışında da düşük faizli konut finansmanı hep uzun vadelidir. Türkiye’de tabiki düşük faizli diyemiyorum. Uzun zamandır beklediğimiz ama gerçekleşmeyen Mortgage yada uygun konut finansman modelleri var. Biz Polonya’da ağırlıklı bunu kullan diyoruz ve kişi % 3 ile 10-15 yıl borçlanıyor. Böyle sistemleri Türkiye’de hayata geçirmek istiyoruz. Esas alıcı kitlesi C sınıfı… 3.000 lira bandının altında konut üretebilsek gerçekten alıcı kesimi ev sahibi yapmış oluruz…

mert-boysanoglu-mesa-mesken

Bu kampanyada iki tane özel banka var, diğerleri devlet bankası. Büyük bankaların da katılması gerekiyor. Katılabilirler mi sizce?

Mert Boysanoğlu: Özel bankalar da destek olmalı!

Mert Boysanoğlu: Özel bankaların çok hevesleneceğini düşünmüyorum. Kamu bankaları daha istekli. Çünkü onlar konut sektörünün ne kadar önemli olduğunun farkındalar, Türkiye ekonomisi açısından. Ekonominin ana damarlarından biri konut sektörü, inşaat sektörü. Devlete ve kamu bankalarına böyle bir şeye ön ayak oldukları için teşekkür ediyoruz. Belki arkasından özel bankalar da gelir.

Mesa sektörde bilinen “marka” olan, uzun yıllara dayanan bir şirket. Burada şeffaflık çok önemli bir unsur. Kampanyayı ilk duyurduğumuz zaman yorumlar geliyor internet sitemize. Çünkü % 20 çok büyük bir oran. Kampanyaya katılan 41 firmanın bir fiyat listesi olsa vatandaş buradan görebilse ?

Benzer Haber  Haydar Yamaç İstova Kağıthane projesini anlattı!

Mert Boysanoğlu: Vatandaş konut fiyatlarını biraz takip ediyorsa kampanya öncesi sonrası fiyatlarını çok rahat görebilir. Ben Mesa olarak taahhüt ediyorum, fiyatı arttırıp sonra azaltmak gibi birşey yapmayacağım.
Fiyatımız belli… Bu fiyat üzerinden nakit veya bu finansman modelini kullanan alıcımıza % 20 indirim yapacağımızı söyledik. Bunu da taahhüt ediyorum. Herkes benim kadar şeffaf olmayabilir.. Ben sattığım konut adedini, fiyatını çok gizlemeden veren bir kişiyim. Bizim yönetim kurulu başkanımız Erhan bey de öyledir. Bize ondan gelen bir kültürdür. Ben bunun etkili olacağını düşünüyorum.

Maliyet artışlarını biz henüz yansıtamadık konut fiyatlarına ve yansıtamayacağız da. Biz eğer bunu yansıtırsak fiyatları % 20-25 civarında arttırmamız anlamına gelir.

0.98 faiz bir fırsat öyle değil mi? Dolar ve maliyetler bu kadar artarken?

Mert Boysanoğlu: Genel maliyetlerin artışı % 8 civarıdır ortalama ve bu ciddi bir maliyet. Döviz endeksi maliyetimiz de var, ortalama % 20 civarında döviz endeksi malzeme kullanılır inşaatta. % 20-25 civarı bir artış olacağını toplantı öncesi de öngörmüştüm. Mecbur kalınacağını söylemiştim. Kaçırılmaması gereken bir fırsat. Konut ihtiyacı olanlar bunu kaçırmasınlar. 0.98 sabit faiz bir daha zor bulunur. Belki 4-5 yıl sonra yine bunu konuşuyor oluruz ama bu da kişinin konut alımını 4-5 yıl ötelemesi anlamına geliyor.

Son olarak her yıl bir kampanya oluyor. Bunun kalıcı olması için birkaç tavsiye verir misiniz?

Mert Boysanoğlu: Devletimizin yaptığı KDV ile ilgili % 8 indirimi sürdürmesi lazım. Verilen kararların ve uygulamaların uzun soluklu olmasını umuyorum. Kanunlaşarak sabit hale gelmesi gerekiyor.

Yorum Yazın