en-iyi-gayrimenkul-yatirimi

En iyi gayrimenkul yatırımı nedir?

En iyi gayrimenkul yatırımı nedir? Arsa, konut, tarla veya dükkan mı? En iyi yatırımın hangi gayrimenkul olduğunu, hangi yatırım enstrümanı ile daha kazançlı çıkacağınıza karar vermek için; tarla, arsa, konut ve iş yeri seçeneklerini doğru analiz etmelisiniz.

Gayrimenkul dünyada ve ülkemizde en çok yatırım yapılan araçlardan biri. Konut ve iş yerleri ise son yıllarda çevresel faktörlerin etkisiyle değer kazanması nedeniyle en iyi gayrimenkul yatırımları olarak öne çıkıyor.

En iyi gayrimenkul yatırımı nedir?

Konut ve iş yerleri, yerin değer kazanması ve kira geliri sağlaması nedeniyle uzun vadeli en iyi gayrimenkul yatırımı olmaya devam ediyor. Sahil bantlarında, lüks semtlerde cazip yatırım aracı olan konut ve iş yerleri, satış sırasında ve kiraya verildiğinde mülk sahibinin çalışmaya gerek duymadan yıllarca geçimini sağladığı en iyi gayrimenkul yatırımı oluyor. Konut ve iş yerlerinin bir diğer avantajı da yıllar geçtikçe değer kazanması. İmarda yapılan değişikliklerle, ücra bir yer, şehir merkezi haline gelen bir bölge olabiliyor. Düşük bir fiyatla aldığınız gayrimenkulün fiyatı, uzun vadede kat kat artarak ciddi bir para kazandırıyor. Bu durum gayrimenkulün değerinin bir servete dönüşmesinde neden oluyor.

Arsa yatırımı

Ekonomistler, en iyi gayrimenkul yatırımı tercihinin gelecek planlamasıyla yapılan yatırım olduğunu belirtiyor. İmara açık olan ve üstüne bina yapılabilen, belediye sınırları içindeki arsalar, şehrin gelişimi ve yayılmasıyla birlikte ilerleyen yıllarda servet kazandırıyor. Arsa alınan bölgenin imar koşulları incelenerek yatırım yapılması tavsiye ediliyor. Yıllarca hiçbir hareketlilik olmayan, ulaşımı zor ve ıssız yerlerden arsa almak, uzmanlar tarafından ölü yatırım olarak değerlendiriliyor. Arsanın imarlı olması ve turizm alanına uygun olması da ayrı bir avantaj sağlıyor. Uzun vadede değer kazanan arsa yatırımı, en iyi gayrimenkul yatırımı olarak görülüyor.

Benzer Haber  Kat irtifakı olmayan daireye kat irtifakı alınabilir mi?

Arazi ve tarla yatırımı

İmara kapalı, üzerine herhangi bir bina yapılamayan araziler, ilerleyen yıllarda imara açılarak değer kazanabiliyor. Bu arazi, bulunduğu belediye tarafından imara açılırsa daha kısa sürede olabilir. Arsadan daha uygun olmasıyla imara açılma ihtimali olan araziler, ileride bina yapılmasına olanak tanıması halinde, satışı arsadan daha ucuz olmasıyla cazip görünüyor, ancak imar sorunu nedeniyle risk taşıyor. Tarla ise, tarım yapılan kırsal bölgelerde, yatırım aracı olarak tercih ediliyor. Tarlaya yatırım yapmak, toprağın verimliliği, iklim ve sulama durumu göz önüne alınarak doğru yapıldığında yüksek kar getiriyor.

Hisse senetleri ve yatırım ortaklığı

Gayrimenkul şirketlerinin hisse senetleri ve yatırım ortaklığı, en çok kazandıran yatırım araçları olarak son yıllarda öne çıkıyor. Ancak bu uzun vadeli bir yatırım olan arsa veya konutta olduğu gibi kısa vadede yüksek kazandıran değil, banka hisseleri gibi, uzun vadede az kazandıran yöntemler arasında yer alıyor.

Yorum Yazın