Hisseli tarla niteliğindeki yerin hisse devri mümkün mü?

Hisseli tarla niteliğindeki yerin hisse devri mümkün mü?

Değerli okurlar yazımızda hisseli tarla nedir? Hisseli tarlanın devri nasıl olur? Hisseli tarla hissedarların tamamı ile satılabilir mi? gibi sorulara cevap arayacağız.

Hisseli tarla nedir?

Bir arsanın 1’den fazla sahibi varsa o arsaya hisseli tarla deniyor. Örneğin 50 bin metrekare tarlada 5 farklı hissedar olabiliyor. Hisse oranları eşit veya farklı olabilir. Hisseli arsalarda hisse sahibi tek başına hissesi oranında tarlayı satabilir. Aynı zamanda hissedarlar birlikte de satış işlemini gerçekleştirebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta hissesini satmak isteyen kişinin öncelikle satış hakkını diğer hissedarlara sunması zorunludur. Bunu da resmi yollardan gerçekleştirmelidir. Bu teklif yapılmaz ise diğer hissedarlardan biri satışa itiraz edebilir.

Hisse devri mümkün mü?

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı son düzenlemeyle birlikte hisseli tarlalarda hisse miktarı tarla vasfındaki arazilerde 20 bin metrekare, dikili tarlalarda 5 bin metrekare ve örtülü alanlarda ( sera) 3 bin metrekarenin altında olmayacak. Bu oranların altında hisse devri ve satışı mümkün değil. Ancak buarada hissedarlar hep birlikte satış işlemini tek bir kişiye veya kurumu gerçekleştirebilir.

Hisseli arsa satışında dikkat etmeniz gerekenler?

100 bin metrekare büyüklüğünde 3 hissedarın bulunduğu bir tarlaya sahipsiniz. Size düşen pay 40 bin metrekare. Arsanızı satmakta hiçbir sıkıntı yok. Burada alıcı için sıkıntı doğabilir. Çünkü diğer ortakların Şufa hakkı vardır. Şufa hakkı sadece diğer 2 ortağın birinin almasıyla ortadan kalkabilir. Alıcı her türlü yasal işlemi yapsa dahi hissedarlardan biri 3 ay içerisinde dava açarsa sizden tarlayı geri alabilir.

Hisseli tarla almaya karar veriyorsanız mutlaka dikkatli olun. Hem yasal süreçlerle boğuşup hem de tarlanızdan olabilirsiniz. Rayiç bedel üzerinden size paranızı ödeyerek hissedarlar elinizdeki hisseyi geri alabilirler.

Benzer Haber  Prefabrik ev ne kadar sağlıklıdır?

Çok mecbur kalmadıkça hisseli arsa, tarla veya konut almanızı tavsiye etmem. İlerde karşılaşabileceğiniz olumsuz durumlar için hem dava süreçleri çok uzun hem de gayrimenkulünüzün satışı çok zor olacaktır. Kim eğer kelepir değilse hisseli gayrimenkul almak ister?

Hisseli tarla niteliğindeki yerin hisse devri ve satışıyla ilgili aklınıza takıllan sorular olursa mutlaka sorun. Elimizden geldiğince daha kapsamlı bir şekilde yardımcı olmaya çalışalım. Şimdiden uyarayım son pişmanlık fayda etmez…

Yorum Yazın