Kat irtifakı olmayan daireye kat irtifakı alınabilir mi?

Kat irtifakı olmayan daireye kat irtifakı almak mümkün. Gerekli düzenlemeleri yerine getirdiğiniz takdirde kat irtifakı tapunuzu alabilirsiniz. Ülkemizde iki farklı tapu çeşide bulunmaktadır. Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti tapusu. Peki bu iki tapu arasındaki fark nedir? Değerli okurlarımız bu makalede hem sorularınıza cevap arayacağız hem de Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti tapusu hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kat İrtifakı tapunuz yoksa zaten o mülkte yaşamak ta oldukça risklidir. Çünkü binanız hiçbir izin alınmadan kaçak olarak yapılmış anlamına gelir. Kat irtifakı tapusu ön tapu anlamına gelir. Onun üstü ise Kat Mülkiyeti tapusudur. Kat İrtifakı tapusu bir anlamda” eksik tapu” anlamına da gelebilir.

Peki nedir bu “eksik tapu”?

Kat İrtifakı tapusunda size ait bağımsız bölüm açık ve net olarak belirtilmez. Arsa üzerinden pay alırsınız. Bu da olası yıkım, kentsel dönüşüm, doğal afet gibi durumlarda sizin için sorun yaratabilir. Kat İrtifakı tapunuzu mutlaka Kat Mülkiyeti tapusuna çevirin.

Kat İrtifakı tapusu aldığınız mülkiyetin sembolik olarak kağıt üstünde gösterilmesidir. Resmi evraktır. O gayrimenkuldeki payınızı temsil eder. Ama nokta olarak 3. kat 257 numaralı daire şeklinde göstermez. Kat İrtifakı tapusu mavi renklidir. Kat Mülkiyeti Tapusu ise pembe renkli olanıdır.

Kat İrtifakı olan daireler için bankalar kredi vermez. Bu da konutunuzun alım-satım işlemlerinde değerini düşürür. Kredi kullanılamayan konutun satışı daha yavaş olacağından prim potansiyeli de düşük olur.

Belediyelerin imar uygulamalarında ve ruhsat işlemlerinde istediği tüm şartları yerine getirmeniz durumunda binanıza Kat Mülkiyeti alabilirsiniz. Kat Mülkiyeti alındığı takdirde tapularınızda daire numaraları yer alacaktır. Hangi bağımsız bölümün size ait olduğu açık ve net olarak belirtilecektir.

Kat İrtifkaı olsa dahi almış olduğunuz mülkün belediye tarafından yıkılabileceğini unutmayın. Banka kredisi çıkmayacağını hatta otopark alanlarının dahi devre dışı kalabileceğini hatırlayın. Seçim şansınız varsa mutlaka Kat Mülkiyeti tapusu olan daireyi satın alın.

Benzer Haber  Prefabrik ev ne kadar sağlıklıdır?

Özellikle İstanbul’da eski yapıların çoğunda iskan alınmamış. Dolayısıyla şehrin merkezinde yapılmış eski yapılarda iskan var mı diye de çok zorlamayın. Belki önümüzdeki dönem kentsel dönüşüm çalışmalarıyla birlikte hem riskli binalar yeniden inşa edilir hem de tüm binaların iskanı alınır.

Seçme şansınız varsa mutlaka Kat Mülkiyeti Tapusu olan evi satın alın…

Yorum Yazın