Arsa mı ev mi almalıyım?

Paranız var ve arsa mı ev mi almalıyım diye düşünüyorsunuz. “Paran mı var derdin var” demiş atalarımız. Cebinizde ya da banka hesabınız da paranız var nereye yatırsam diye düşünüyorsanız mutlaka bu makaleyi dikkatlice okuyun. Amacımız parası olup da nereye yatırım yapacağına karar veremeyenlere yardımcı olmak.

Yatırım araçları neler önce birlikte bakalım

-Hisse senedi

-Forex İşlemleri

-Altın

-Döviz ( Dolar-Euro)

-Bono / Tahvil

-Yatırım Fonları

-Gayrimenkul ( Ev-arsa-işyeri-ofis-dükkan)

Paranızın kıymetli olduğunu biliyoruz. Yukarıda belirttiğimiz yatırım araçlarından birini veya birkaçını seçebilirsiniz. Yatırım konusunda çok bilgili değilseniz ve bir bilene sormuyorsanız işiniz daha da zor demektir. Yatırım araçları hem çok kar ettirebilir hem de zarar. Amacımız sizlere riski en düşük getirisi en büyük yatırım araçlarını tavsiye etmek.

Gayrimenkul yatırımı her zaman çok kazandırmıştır. Ülkemizde son 50 yılda yapılan araştırmalara bakılınca getirisi en yüksek yatırım aracı hep gayrimenkul olmuştur. Aslında burada diğer yatırım araçlarının kötü olduğu için değil. Bizim toplum olarak konut, işyeri ve arsa alma gibi bir alışkanlığımız olduğu için. Anamızdan babamızdan duyduğumuz ilk tavsiye evladım mutlaka bir evin olsun. Yani biz varlığımızı genel de gayrimenkule yatırmışız.

Arsa mı ev mi?

Sorunuza gelecek olursak öncelikle doğru yatırım aracını seçmişsiniz ancak neyi tercih edeceğinize karar verememişsiniz. Arsa mı almalıyım yoksa ev mi? Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışalım. Dünyada’da arttırılamayan tek şey toprak. Nüfus hızla artarken toprak hep aynı kalmaya devam ediyor. Benim tavsiyem arsa yatırımını seçmeniz olur. Yaşayacağınız bir eviniz var sa ikincisini alıp kira geliri elde etmeniz çok sağlıklı bir yatırım aracı olmaz.

Elinizdeki para arsa almaya yetmiyor olabilir. Bunun için daire alabilirim düşüncesinde olabilirsiniz. Unutmayın elinizdeki paraya göre de mutlaka arsa-tarla vardır. Yok diyorsanız dersinize iyi çalışmamışsınız demektir. Gelin birlikte örneklerle üzerinden geçelim. Varsayalım elinizde 500 bin lira nakit paranız var. Bu paraya İstanbul’da şehrin dışında ortalama 2+1 bir daire sahibi olabilirsiniz. Bu paraya arsa alamayabilirsiniz ama şehrin gelişmeye açık semtlerinde (örneğin Silivri, Çatalca, Tuzla) tarla alabilirsiniz.

Benzer Haber  Prefabrik ev ne kadar sağlıklıdır?

1 milyon liranız var. 500 bin liraya 2+1 daire aldınız. Diğer 500 bin liraya da Çatalca’da tarla aldınız. 5 yıl sonra göreceksiniz ki tarla vasfındaki gayrimenkulünüz size daha çok kazandıracaktır. Bunu nasıl mı söylüyorum geçmiş tecrübelere göre. Yatırım miktarınız arttıkça gelir oranınız da o kadar artacaktır. Bu arada 2-3 arkadaş birlikte arsa dahi alabilirsiniz. Birlik olursanız çok paranız olmasına da gerek yok.

Arsa yatırımı sabır isteyen ve uzun vadede kazandıran yatırım aracıdır. Beklemek istemiyorsanız hem dairem değerlenir hem de kira alırım diye düşünüyorsanız ev de alabilirsiniz. Ancak 2-3 daire alıp kira geliri almayı düşünüyorsanız ben size işyeri-dükkan alıp kiraya vermenizi tavsiye ederim.

Arsa yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları nelerdir?

-Konusunda deneyimli bir gayrimenkul uzmanı ile çalışın.

-Arsa alırken mutlaka imar durumunu kontrol edin. Terkler yapılmış mı mutlaka inceleyin.

-Arsa hisseli mi kontrol edin.

-Sit alanı olup olmadığını kontrol edin.

-Şehrin gelişmeye açık bölgelerinden alın.

-Bugün alıp yarın zengin olma hayaline kapılmayın.

-Sabırlı olun.

Hep anlatılan bir hikaye ile makalemizi tamamlayalım. 30-40 yıl önce nerden arsa almalıyım sorusuna verilen cevap; “Otobüse bin son durağa kadar git. Son durakta indikten sonra 1 saat hiç durmadan yürü ve oradan arsa al”. Burada anlatılmak istenen arsa yatırımında sabırlı ve öngörülü olmanın şart olduğudur.

Ne diyelim; alın bir arsa bekleyin ve kazanın…

Yorum Yazın